Warszawa stolicą muzyki francuskiej i hiszpańskiej
Największy na świecie festiwal popularyzujący muzykę klasyczną zbliża się do Polski już po raz czwarty. „Szalone Dni Muzyki – muzyka francuska i hiszpańska” to polska edycja międzynarodowego festiwalu La Folle Journée, która odbędzie się w dniach 27-29 września w Warszawie, czyniąc ją światową stolicą muzyki francuskiej i hiszpańskiej. Organizatorem festiwalu realizowanego od Hiszpanii, przez Francję aż po Chiny i Japonię, jest w Polsce Orkiestra Sinfonia Varsovia, a gospodarzem Teatr Wielki – Opera Narodowa. Właśnie weszły do sprzedaży bilety w cenie 7-10 zł.
W ciągu 3 dni 1000 artystów z całego świata zaprezentuje geniusz muzyczny największych francuskich i hiszpańskich twórców, takich jak Debussy, Bizet, Ravel, Albeniz, Fauré, Poulenc, De Falla i Rodrigo. Misją festiwalu jest przełamywanie stereotypów nieprzystępności muzyki klasycznej, poprzez zachęcanie i ułatwianie udziału w koncertach szerokiej publiczności, przy jednoczesnym utrzymywaniu prezentacji muzyki na najwyższym poziomie. Dzięki temu festiwal cieszy się ogromną popularnością – w ciągu poprzednich lat festiwal zgromadził blisko 100 tysięcy fanów, z czego ponad 36 tysięcy podczas ostatniej edycji.
Długie kolejki przed Teatrem Wielkim – Operą Narodową w ostatni weekend września, stały się już tradycyjnym widokiem. Widzów przyciągają ciekawy program, znakomici artyści, niecodzienne koncerty oraz niepowtarzalna, swobodna atmosfera. Cieszymy się, że Szalone Dni Muzyki oczarowują coraz więcej osób – komentuje Janusz Marynowski, dyrektor Orkiestry Sinfonia Varsovia, głównego organizatora festiwalu.
W tym roku, wśród zaproszonych artystów znaleźli się m.in. pianiści: Luis Fernando Pérez, Philippe Giusiano, skrzypkowie: Augustin Dumay, Anna Maria Staśkiewicz, gitarzysta: Juan Manuel Cañizares i sopranistka Olga Pasiecznik. Podczas Szalonych Dni Muzyki będzie można posłuchać muzyki kameralnej w wykonaniu Quatuor Modigliani, Kwartetu Śląskiego czy Duo Jatekok. W programie nie zabraknie propozycji symfonicznych. Jean-Jacques Kantorow, Arie van Beek, Antoni Wit i Tadeusz Wojciechowski poprowadzą takie orkiestry, jak: Sinfonia Varsovia, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Orkiestra Teatru Wielkiego – Opery Narodowej oraz Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus.
Koncerty, a jest ich w tym roku 60, odbywać się będą w 4 salach Opery oraz w namiocie koncertowym ustawionym na Placu Teatralnym. Specjalnie z okazji festiwalu sale Teatru Wielkiego – Opery Narodowej przyjmą nazwiska wielkich Francuzów i Hiszpanów: Sala Moniuszki to Sala Balzac, Zascenium – Picasso, Kameralna – Eiffel, a Sale Redutowe – Proust. Namiot koncertowy, do którego wstęp będzie bezpłatny, obejmie patronatem Gaudi.
Tradycyjnie, w ramach festiwalu odbędą się także specjalne koncerty młodych wykonawców, najlepszych zespołów z 10 szkół muzycznych z całej Polski. Ponadto festiwalowi towarzyszyć będą koncerty dla najmłodszych, a także kobiet w ciąży i niemowląt – „Smykofonia”.
Animacje filmowe, tańce flamenco i happening z udziałem publiczności, to tylko niektóre
z muzycznych niespodzianek tegorocznych „Szalonych Dni Muzyki”. Część z nich zostanie odsłonięta podczas konferencji prasowej, która odbędzie się 12 września o godz. 12:00 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.