Szkoła Muzyczna II st. im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie
Anna Papierz wiolonczela
Grę na instrumencie rozpoczęła w wieku 12 lat w Ognisku Pracy Pozaszkolnej w Poniatowej.
Obecnie jest tegoroczną absolwentką klasy wiolonczeli mgr Bożeny Czerkies Szkoły Muzycznej I i II st. im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie.
Wielokrotnie brała udział w mistrzowskich warsztatach i kursach muzycznych pod okiem polskich profesorów, m.in. T. Strahl, S. Firlej, R. Jabłoński.
Jest laureatką Ogólnopolskich Konfrontacji Wiolonczelowych im. Zdzisławy Wojciechowskiej, a także zdobywczynią Nagrody Specjalnej na VI Lubelskim Turnieju Muzyki i Wiedzy.
W latach 2008-2012 była stypendystką Prezydenta Miasta Lublin.
Orkiestra Szkoły Muzycznej II st. im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie
Szkolną orkiestrę, która przechodziła najróżniejsze metamorfozy związane z ciągłą rotacją dzieci i młodzieży, od 1991 roku prowadzi Iwona Borcuch.
Od siedmiu lat Orkiestra w sali Filharmonii Lubelskiej wykonuje co roku koncerty z sudziałem solistów, w programie których znalazły sie m.in.: „Cztery pory roku” A. Vivaldiego, Koncerty fortepianowe Es-dur i A-dur F. Liszta, Koncert fortepianowy a-moll E. Griega, Koncert fortepianowy f-moll F. Chopina, Koncert skrzypcowy d-moll H. Wieniawskiego.
Orkiestra wykonuje również utwory wokalno-instrumentalne. Z okazji 10-lecia działalności Orkiestry pod dyrekcją Iwony Borcuch został wykonany w katedrze lubelskiej utwór „Stabat Mater” G.B. Pergolesiego, w którym gościnnie wystąpiła Urszula Kryger.
Poza działalnością koncertową Orkiestra bierze udział w licznych festiwalach i konkursach w kraju i za granicą. Do największych osiągnięć Orkiestry należą: II nagroda na Międzynarodowym Konkursie Orkiestr w Nyiregyhazie (Węgry,1993), III nagroda na Konkursie w Jesenikach (Czechy, 1996),
I nagroda i grand prix (Summa Cum Laude) na Festiwalu Młodych Muzyków w Neerpelt (Belgia, 2000), I nagroda na Festiwalu Młodych Muzyków w Neerpelt (Belgia) i udział w 50. jubileuszowym koncercie Festiwalu (2001), (orkiestra została wybrana spośród 57 zespołów z całego świata ; podczas tego festiwalu Orkiestra wystąpiła dla królowej belgijskiej), II nagroda na Festiwalu Młodych Muzyków w Neerpelt (Belgia, 2006), II nagroda na Festiwalu Młodych Muzyków w Neerpelt (Belgia, 2008).
Orkiestra bierze udział nie tylko w konkursach i festiwalach, ale również przyjmuje zaproszenia na koncerty w różnych instytucjach. Grała m.in. dla Urzędu Miasta Lublin, Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie oraz dla szkół podstawowych w ramach promocji muzyki „Poranki Muzyczne”.
Iwona Borcuch dyrygent
Dyrygent Szkolnej Orkiestry w Szkole Muzycznej I i II st. im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie.
Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Łodzi i Katowicach, uzyskując dyplom w zakresie dyrygentury chóralnej oraz gry na fortepianie.
Aby sprostać współczesnym wymaganiom menadżerskim ukończyła trzysemestralne Podyplomowe Studia Zarządzania Placówkami Oświatowymi i Kulturalnymi we Wrocławiu.
Swoje umiejętności dyrygenckie doskonaliła pod kierunkiem maestro Jerzego Maksymiuka.
Od 1991roku niezmiennie z wielkim zapałem prowadzi szkolną orkiestrę.
Iwona Borcuch za swoją działalność pedagogiczną i artystyczną była wielokrotnie nagradzana nagrodą Dyrektora Szkoły i dwukrotnie nagrodą Prezydenta Miasta Lublina.
Od 2004 roku pełni funkcję Prezesa Stowarzyszenia „Muzyka”, które działa na rzecz Szkoły Muzycznej I i II st. im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie, wspierając finansowo młodzież uzdolnioną muzycznie, kupuje instrumenty, wyposaża sale w pulpity itp.