Festiwal Szalone Dni Muzyki 2013 – muzyka francuska i hiszpańska dobiegł końca
Ten największy na świecie festiwal popularyzujący muzykę klasyczną okazał się strzałem w dziesiątkę również w Polsce. Szalone Dni Muzyki 2013 już drugi rok z rzędu przyciągnęły rekordową liczbę osób odwiedzających Teatr Wielki – Operę Narodową. Frekwencja w salach Teatru wyniosła 95%. W ciągu trzech dni w Teatrze znalazło się 23 146 słuchaczy, w namiocie na Placu Teatralnym 11 000 słuchaczy, natomiast w Akcji Labirynt poprzedzającej festiwal wzięło udział 2 700 uczniów i nauczycieli warszawskich szkół podstawowych – w sumie 36 846 uczestników i słuchaczy.
Jeśli ktoś myśli, że muzyka klasyczna jest tylko i wyłącznie dla wybrańców – nie był na Szalonych Dniach Muzyki i nie widział tłumów i kolejek oczekujących na zakupienie biletów lub wpuszczenie na koncerty. Co roku Festiwal ten udowadnia, że w Polsce jest co najmniej kilkadziesiąt tysięcy osób zainteresowanych taką właśnie muzyką, które przyjeżdżają z całej Polski do Warszawy, aby uczestniczyć prawdziwym święcie muzyki. To pokazuje jak bardzo taki festiwal jest potrzebny i że jest w Polsce popyt na muzykę klasyczną!
Publiczność Szalonych Dni Muzyki to pełen wachlarz osób, zarówno pod względem stylu ubioru, jak i wieku, od najmłodszych, jeszcze w wózkach i nosidełkach niemowlaków, uczestniczących w Smykofonii – koncertach, na które bilety rozeszły się w ciągu pierwszego tygodnia od rozpoczęcia sprzedaży – przez młodzież, studentów, aż po osoby starsze.
„Po ubiegłym roku poprzeczka, zarówno pod względem programowym, jak i liczby osób odwiedzających festiwal, została zawieszona bardzo wysoko. Oczekiwania naszych słuchaczy były w tym roku zatem, co zrozumiałe, bardzo duże. Obawialiśmy się, czy im sprostamy, choćby z powodu ponad dwa razy mniejszego budżetu niż rok temu. Patrząc jednak na tegoroczną frekwencję jestem spokojny i nie mam wątpliwości – udało się! Dziękujemy za zaufanie naszym widzom. Cieszymy się, że jesteście z nami i zapraszamy znów za rok!” – komentuje Janusz Marynowski, Dyrektor Orkiestry Sinfonia Varsovia, głównego organizatora festiwalu.
W tym roku ok. 1000 wykonawców z całego świata, podczas blisko 60 koncertów, grało utwory znakomitych twórców z Francji i Hiszpanii, m.in.: Debussy’ego, Bizeta, Ravela, Albeniza, Fauré, Poulenca, De Falla i Rodrigo. Wielu z artystów po swoich koncertach otrzymywało owacje na stojąco. Na większość koncertów wyprzedane były wszystkie bilety, jak np. na koncerty zespołu Quatour Modigliani, który to przez wielu został uznany za „jeden z najjaśniejszych punktów festiwalu”. Świetnie spisali się również młodzi wykonawcy z 11 szkół z całej Polski, które wygrały w konkursie organizowanym przez Orkiestrę Sinfonia Varsovia i Centrum Edukacji Artystycznej.
Koncertom muzycznym towarzyszyły podczas festiwalu również takie atrakcje jak żywiołowe pokazy taneczne zespołów: Cañizares Flamenco Quartet i Café Cortao Compañia Flamenca, które można było zobaczyć każdego dnia festiwalu na wybranych koncertach oraz oryginalne animacje filmowe Mariusza „Wilka” Wilczyńskiego do muzyki na żywo.
Festiwal zdobył również niemałą popularność wśród użytkowników portalu społecznościowego Facebook. Fanpage Szalonych Dni Muzyki ma już prawie 2000 fanów! Użytkownicy portalu tak komentowali festiwal: „Mega uczta dla ucha, oka i duszy. Dziękujemy!”, „Było świetnie!”, „Było fantastycznie!”, „Było mega super!”, „To wspaniały festiwal”, „Od dzisiaj moja ulubiona impreza w Wawie!”, „Jestem pod wielkim wrażeniem. Było cudnie, klimatycznie, niezapomniane chwile. Wielki talent i charyzma!!!!”, „Czekamy na kolejny festiwal”.
Organizatorzy festiwalu w Polsce dziękują uczestnikom za wspólne przeżycia w tym roku i już teraz zapraszają na wspaniałą przygodę z muzyką klasyczną w przyszłym roku, który odbędzie się w dniach 26-28 września 2014 roku.